פואד: הצרכן סופג שנים את נחת זרוען של חברות הגז

Go down

פואד: הצרכן סופג שנים את נחת זרוען של חברות הגז Empty פואד: הצרכן סופג שנים את נחת זרוען של חברות הגז

הודעה  אורית on Thu Jan 24, 2013 5:43 am

בס"ד

הכתבה מאתר .ynet.co.il
פואד: הצרכן סופג שנים את נחת זרוען של חברות הגז

שר התשתיות הטיח בדיון שהתקיים בוועדת הכלכלה בחברות הגז הגדולות, על כך שאינן מסתפקות ברווחים של מאות אחוזים וחותרות לרווחים נוספים "שגובלים בחוסר סבירות קיצוני". בן אליעזר: "ברור לכולם מדוע החברות נעמדות על רגליהן האחוריות ולא בוחלות בכל אמצעי על מנת לטרפד את הרפורמה בשוק הגז"

צבי לביא
פורסם: 19.11.07, 15:23


שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, יצא היום (ב') בהתקפה קשה על חברות הגז הגדולות, על כך שצרכני הגז הביתי נאלצים, לדבריו, "לספוג במשך שנים את נחת זרוען בכך שאינן מסתפקות במאות אחוזי רווח, אלא חותרות לעוד ועוד רווחים גם אם הדבר גובל בחוסר סבירות קיצוני".השר הטיח בחברות בדיון בוועדת הכלכלה, אותו פתח בהצעת הממשלה לרפורמה במשק הגז הביתי שהוגשה במסגרת חוק ההסדרים, ותתקבל עד ה-31.12. לדברי
בן אליעזר, "מדובר ברפורמה הנוגעת לחיי כל אחד מאזרחי ישראל, בכלל זה, אלה שהפרוטה איננה מצויה בכיסם ואין להם כסף ללוביסטים ולאנשי יחסי ציבור".


הרפורמה המוצעת בחוק משק הגז תאפשר ניידות קלה בין הספקים והיא מאיימת בסנקציות נגד ספק שיחסום את המעבר. השר ציין, כי השוק נשלט בידי ארבע החברות הגדולות (מתוך 33 ספקי הגז הקיימים בארץ), אשר מחזיקות בכ-92% מהשוק שהיקפו נאמד ביותר מ-2.5 מיליארד שקל בשנה. "לכן ברור לכולכם מדוע חברות אלה נעמדות על רגליהן האחוריות ולא בוחלות בכל אמצעי על מנת לטרפד את הרפורמה - ניסיונות שאני בטוח שלא תתנו להם יד", אמר השר לחברי הוועדה, וחשף טפח מהמאבק שכבר מתנהל מאחורי הקלעים.


השר ציין עוד, כי ההוצאה השנתית של משק בית על גז בישול עמדה ב-2005 על ממוצע של כ-805 שקל, כאשר ההוצאה של משק בית בשני העשירונים התחתונים – השכבות הכי חלשות - גדולה פי 4 מזו של שני העשירונים העליונים. השר הדגיש, כי מסיבה זו הנחה את משרדו להיערך להשבת הפיקוח על מחיר הגז הביתי, זו הפעם השלישית בעשור האחרון, וזאת אחרי הקרטל הגלוי שהיה בין שלוש החברות הגדולות עד 1989 ושתי עליות מחירים שגולגלו על הצרכנים. "זה מצב שאינני יכול להשלים עימו", אמר השר.בן אליעזר הבהיר, כי הרפורמה המשותפת לאוצר ולמשרדו, "אמורה להסיר את הכשלים החוסמים את התפתחותה של תחרות בשוק, שעתידה לשחרר את צרכני הגז הביתי, שהם צרכנים שבויים, ולאפשר להם לבחון ולבחור את הספק עמו הם עובדים בכל רגע נתון".הוא הדף את טענת החברות הגדולות כאילו שילוב של חברות חדשות עלול כביכול לפגוע בבטיחות. בן אליעזר ציטט ממצאי דו"ח של מומחי משרדו, שהפריך טענה זו וציין שכניסת המתחרות החדשות דווקא תשפר את מצב הבטיחות.


השר הזכיר בהקשר זה את "אמנת השירות" שחברות הגז חתמו עליה לפני שש שנים, המחייבת אותן לספק לצרכנים שירותי בדיקות ובטיחות. "לצערי הבטחות לחוד ומעשים לחוד", אמר, והזכיר עוד את הדו"חות הקשים שהתפרסמו על מצבו של שוק הגז הביתי, בהם של מבקר המדינה מלפני 7 שנים, אשר קבע כי יש מכשולים רבים במבנה השוק ובחוק, אותם הוא מקווה להסיר אם יתקבלו התיקונים המוצעים ברפורמה.הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, אמרה כי המבנה הלקוי של משק הגז מונע החלפת ספק של בית משותף לא בהסכמת מחצית הדיירים ובעלות יקרה הכרוכה בנזקים לבניין וסביבתו, בהחלפת הצובר בהעדר מנגנון או הסדר להעברת הבעלות על הצובר בין הספקים. בנוסף לחסמי המעבר בין הספקים, ציינה קן את חסמי הכניסה של ספקים חדשים לשוק, המחייבים אותם בתקנים מחמירים מאלה שנדרשים מהוותיקים. זאת בנוסף לכוחן של החברות החזקות המאפשר להן להתחרות בהצעות שמעבר להישג ידו של ספק חדש.עמותת אמון הצבור, הציעה בפתח הדיון לחייב בחוק החדש את ספקי הגז לנקוב את מחיר הגז בחוזה עם הלקוח באופן שלא יאפשר שינוי חד צדדי של המחיר. עוד הציעה, לאסור בחוק על ספק גז לבית משותף להפריע לדיירים המבקשים לפתוח בהליכים להחליפו ולמנוע מהם את, למשל, את רשימת הדיירים המחוברים למרכזת.יו"ר הוועדה ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) הודיע בהקשר זה, כי הוועדה תשקול לשנות את מספר הדיירים הדרוש להחלפת הספק. ארדן גם יבקש מהמשרד לביטחון פנים חוות דעת אם ועד כמה יש היום מעורבות פלילית בשוק הגז. זאת בעקבות התרעה של מפכ"ל המשטרה לשעבר אסף חפץ (היום יועץ של אמישרגז), לפיה הרפורמה עלולה לפתוח את שוק הגז לארגוני פשע.אורית

מספר הודעות : 35
Join date : 20.01.13

חזרה למעלה Go down

חזרה למעלה


 
Permissions in this forum:
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה