אסון כבד נמנע מדליפת גז סמוך למרכז הכרמל

Go down

אסון כבד נמנע מדליפת גז סמוך למרכז הכרמל Empty אסון כבד נמנע מדליפת גז סמוך למרכז הכרמל

הודעה  אורית on Sun Jan 20, 2013 8:44 pm

בס"ד
הכתבה הובאה מאתר יד חיפה

אסון כבד נמנע מדליפת גז סמוך למרכז הכרמל
דורון סולומון ואיל לרמן (12.10.2012)
[ראש העיר יהב הורה על פינוי התושבים צילום: טפסר משנה סיסו פיני כוחות הצלה] ראש העיר יהב הורה על פינוי התושבים צילום: טפסר משנה סיסו פיני כוחות הצלה

הדליפה התגלתה במהלך פסטיבל הסרטים ♦ ראש העיר יהב הורה למשטרה לפתוח בחקירה ♦ יהב: נמנע אסון כבד במערכת שנבדקה רק כמה שעות קודם לכן ♦ שירותי הכבאות: הסיבה הייתה צינור רקוב

♦ חברת פז-גז: הדליפה נבעה מבלאי טבעי בקו המילוי ולא מהצובר עצמו אשר נמצא תקין. הקו נותק ורוקן מגז

במהלך פסטיבל הסרטים דלפה כמות גז גדולה ברחוב התמר בכרמל שאף הורגשה ברחוב הראשי במרכז הכרמל שבו שהו באותה שעה אלפי מבקרים. בעקבות תלונות על ריח גז חריף הגיעו נציגי העירייה למקום, וראש העיר יונה יהב קיבל החלטה על פינוי עשרות תושבים ממקום הדליפה. בתוך זמן קצר פונו דיירים מארבעה בניינים ברחוב התמר ובשדרות הנשיא. המפונים נקלטו במלון נוף במרכז הכרמל.
יהב: "הגענו למקום בתוך זמן קצר מאוד, וכוחות העירייה בשיתוף המשטרה שניהלה את האירוע, מד"א ושירותי הכבאות, השתלטו על הזירה ופעלו באופן מיידי לפינוי התושבים למלון נוף. מדיווחים שקיבלתי במקום התברר גודל האסון שנמנע, ודליפת הגז הייתה חמורה כפליים שכן התשתית הייתה רעועה ואף כנראה נבדקה כמה שעות לפני כן ודווחה כתקינה. ביקשתי מהמשטרה לחקור באופן מיידי את המחדל, ואני שמח שהשתלטנו עליו במהרה. הפעולות בשטח מלמדות על תרגול מקצועי שקיבל ביטוי בזמן אמת בשטח". בעירייה מציינים עוד כי במהלך החג הגיעו יותר מ-400 אלף איש מחוץ לעיר ולמעשה האוכלוסייה שולשה, כך שהיקף האסון שנמנע היה גדול במיוחד.
מנהל המשמרת בשירותי הכבאות, טפסר משנה שמעון כהן, הגיע עם צוותי הכיבוי למקום לאחר מספר דקות: "דווח לנו על ריחות חריפים של גז במרכז הכרמל. הגענו ואיתרנו את הדליפה בצובר של חברת פז-גז. מדובר בצובר ענק של 5,000 ליטר המרכז גז למספר בניינים. מדי פעם מגיעות משאיות של החברה, מתחברות עם צינור לצובר וממלאות אותו מחדש. הדליפה הייתה בצינור שמחבר את הצובר למיכלית המילוי. אני מעריך שהייתה דליפה קטנה לאורך שנים, ועכשיו הדליפה הפכה לגדולה יותר ולכן הורגשה. הסיבה לדליפה היא צינור רקוב שהתבקע. ברגע שגילינו את החור מיהרנו לפנות ארבעה בניינים, וזאת מחשש שכל ניצוץ יגרום לפיצוץ כמו שקרה בנתניה. לאחר פינוי התושבים הגיעו טכנאים של פז-גז עם משאית כדי לשאוב את הגז מהצובר. הייתה תקלה שלצינור עם הדליפה לא היה ברז שליטה, ועל-כן היה קושי לסגור אותו". בשירותי הכבאות מוסיפים כי תשתיות רקובות של מערכות גז היא דבר שלוחמי האש נתקלים בו מדי יום. לדברי הכבאים, הם מקבלים בכל יום בין 10 ל-14 קריאות על דליפות גז. טפסר משנה פיני סיסו: "חברות הגז חייבות לבצע בדיקות מסודרות ולהחליף צינורות ישנים. יש חשש לדליפות קטנות של גז, שאינן מורגשות כרגע, אך הן מסכנות תושבים ועלולות להפוך לדליפות גדולות שיידלקו עם כל ניצוץ. כל אזור חיפה מלא בדליפות".
דובר שירותי הכבאות בחיפה, רשף יוסף בן-יוסף: "הגענו לרחוב התמר וזיהינו דליפת גז מהצובר לכיוון הבניינים. הייתה שם משאית שהגיעה לשאוב את הגז אך נתקלה בקשיים באיסופו. בשיתוף משטרת ישראל החלטנו על פינוי הבניינים. הדיירים פונו למרחק 'בידוד ראשוני' כדי שאם חס וחלילה יתרחש פיצוץ או שתתלקח שריפה איש לא ייפגע. כל הזמן הזה היה באוויר ריח חריף של גז. לבסוף חברת פז-גז הצליחה להתגבר על התקלה ולסגור את המגוף, ואחר כך לתקן את הקו".
רשף בן-יוסף הוסיף: "מבחינתנו חשוב לציין שמדובר בנושא שנמצא בעדיפות עליונה, מפני שאירוע פיצוץ או דליקה מדליפת גז עלול להוביל לנפגעים רבים. לשמחתנו, פעולת סגירת המגוף עצרה את הדליפה והאירוע הסתיים ללא נפגעים".
מחברת פז-גז נמסר בתגובה: "מדובר באירוע של דליפה מקו מילוי ראשי של צובר שטופלה מיידית, הודות לערנות הדיירים, על-ידי מכבי האש וטכנאי פז-גז. הדליפה נבעה מבלאי טבעי בקו המילוי ולא מהצובר עצמו אשר נמצא תקין. הקו נותק ורוקן מגז. מערכות הגז הביתיות והמערכת המרכזית מהצובר לבניין תקינות, ולכולן קיימת בדיקה תקופתית בתוקף בהתאם לדרישות התקן הישראלי. יש לציין את ערנות הדיירים בצד חובתם להתריע אם חל שינוי בתחזוקת הציוד. אין קשר בין אירוע זה לאירוע בנתניה, שבו היו מעורבים גורמים פליליים. אנו מתנצלים על התקלה ועל אי-הנוחות שנגרמה ללקוחותינו".
תקלות הגז והסכנה בתשתית הקיימת בעיר ידועות לרוב תושבי חיפה, ולא אחת נחשפו תושבים לסכנת פיצוץ גז. מעבר לתשתיות רעועות, יש סכנה של גניבת צינורות על-ידי גנבי מתכות, שרק מוסיפה לסכנת הפיצוץ. כך ביוני 2011, שבוע בלבד לאחר הפיצוץ בנתניה, בעת שיפוץ סניף מקדונלדס במרכז הכרמל, נגנב השסתום של צובר הגז בשדרות הנשיא 119 ואירעה דליפת גז חמורה במקום עקב כך. מאות דיירי הבניין פונו מחשש לפיצוץ, ורק בבוקר המחרת הם הורשו לחזור לבתיהם.
במקרה נוסף, במרץ 2010, כמות אדירה של גז שדלף הצטברה באחת הדירות ברחוב ניסנבוים. הדבר הוביל לפיצוץ ולמותו של אחד הדיירים וכן נזק רב נגרם לרכוש. השכנים פונו מהבניין ובמשך שנים סבלו ממצוקה בעקבות חוסר ההסכמה באשר לתשלום עבור הנזק שנגרם להם. “אני לא מאחל לאף אחד את הסיוט שעברנו. להתעורר לתוך דבר כזה זה נורא”, ציינו השבוע דיירים בניסנבוים, “ביום זה קרס עלינו עולמנו והיינו צריכים לבנות אותו מאפס. חייבים לבחון את תשתיות הגז ולוודא כי אסונות כאלו לא יחזרו”.


אורית

מספר הודעות : 35
Join date : 20.01.13

חזרה למעלה Go down

חזרה למעלה


 
Permissions in this forum:
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה